Blog

Kto zachráni korytnačky?

Vetroplavci je skvelá kniha pre začínajúcich čitateľov. Dobrodružný príbeh o pomoci zvieratám a priateľstve si vybral na recenziu aj osemročný Kubko. Ako sa mu kniha páčila si prečítate práve tu.
Čítať ďalej

Odvážne jaternice so zmyslom pre humor

Tamarka si na týždeň o priateľstve vybrala knihu, kde humor a priateľstvo skutočne porazí predsudky o dôležitosti fyzickej krásy. Jaternice tiahnu na Paríž je ten vzácny typ knihy, ktorý výborne baví decká aj dospelákov.
Čítať ďalej

Knihy na týždeň O priateľoch

Na záver Prečítaného leta máme pre vás prichystané to najdôležitejšie. Nie je to zlato ani sláva. Ako to už býva v každej dobrej rozprávkovej knihe, to najlepšie na našich príbehoch sú vždy priatelia.
Čítať ďalej

Funguje ustrihnuté slúchadlo aj dnes?

Kultovka, ktorej sa nič nevyrovná. Pokojne ju čítajte aj so "súdružkami učiteľkami", ako naša recenzentka Mira B. svojim deťom. Vraj to potom majú aj s dobovými reáliami. Hoci niektoré aspekty trochu zostarli, humor ostáva rovnako výborný. Užijú si ho nielen žiaci 3.B.
Čítať ďalej

Záhady a mytológia súčasného Londýna

Rieky Londýna je výborná žánrovka z kategórie urban fantasy. Čo si o knihe myslí náš recenzent Edo? Ako sa mu pozdáva príbeh rozprávaný očami Londýnčanov a či už niekedy čitál podobný kúsok, nám napísal v tejto mini-recenzii.
Čítať ďalej

Čítanie najmenším a láskavejšie rodičovanie

Na svete existuje veľa štúdií a výskumov o tom, ako čítanie deťom v najútlejšom veku pomáha raketovo budovať jazyk, rozvíjať empatiu či sústredenie. Pred časom bol ale ukončený výskum, ktorý sa zameriava na zážitok z rodičovstva. Zážitok z rodičovstva! Čo vy na to?
Čítať ďalej

Malý výlet do Mexika

Počuli ste už o králikovi lávovom? Maťko, autor dnešnej recenzie, odporúča pozrieť si jeho fotky na internete. Ako sa mu páčila kniha Teporingo, príbeh odvážneho králika a ilustrácie? Vraj veľmi.
Čítať ďalej

Knihy na týždeň O dobrom čaji

Čo ponúknuť priateľom, keď sa na svojich cestách zastavia? Predsa šálku dobrého čaju. Keksíky a koláčiky k čaju určite patria tiež. Dajte si s nami prestávku, zastavte sa aj vy a vychutnajte si dobrú knihu
Čítať ďalej

Ako môže čítajúci učiteľ priviesť deti k čítaniu

Je to zamotaný kolotoč. Učitelia vinia rodičov, že s deťmi málo čítajú. Rodičia očakávajú, že deti ku knihám majú priviesť učitelia. A niekde medzi tým obe strany zabúdajú na to, že sami nečítajú dosť alebo o tom vôbec nerozprávajú.
Čítať ďalej

Ako vidia svet iní?

Čudná príhoda so psom uprostred noci je kniha so zvláštnym názvom aj hlavným hrdinom. Svoje pocity z čítania nám napísala mladá recenzentka Miriam. Zdal sa jej pohľad Christophera, ktorý je takmer v rovnakom veku ako ona sama, autentický?
Čítať ďalej

Knihy na týždeň O putovaní

Posledná trojica týždňov Prečítaného leta sa nesie v znamení POMOCI. Začíname putovaním. Každá cesta je dobrodružstvo. Či je za zábavou, alebo z nutnosti. Aj knižní hrdinovia a hrdinky to dobre vedia.
Čítať ďalej

Čo vedia len e-knihy

Poznáte zázrak menom e-knihy? Prečo a ako funguje pre začínajúcich čitateľov vám radi pripomenieme. Ak vaše deti ešte nevyskúšali čítačky a nepodľahli čaru e-kníh, presvedčíme vás, že stoja za vyskúšanie.
Čítať ďalej

Ako sa rozprávať so strašidlami

Kníh o duševnom zdraví pre mládež máme stále málo. Táto je naviac aj veľmi atmosferickým a napínavým rozprávaním, ktoré boj o svoju vlastné ja podáva veľmi zrozumiteľne a pútavo. Zdá sa, že sa našej mladej recenzentke tiež dostala pod kožu.
Čítať ďalej

Knihy na týždeň O baterkách

Keď sa stratíte v tmavej noci alebo temnej beznádeji, zachráni vás lúč svetla. Majte svoje baterky vždy pri sebe. Nikdy totiž neviete, kedy sa vám trochu nádeje zíde.
Posvieťte si s nami na naše knižné tipy týždňa O baterkách.
Čítať ďalej

Pozvite deti do kuchyne!

Ako sa cez leto učiť tak, aby sme si nevšimli, že sa učíme? A ako čítať trochu viac? Predsa v kuchyni! Ako, prosím? Presne tak, pozvite deti do kuchyne a nechajte sa prekvapiť, čo všetko vám takéto malé dobrodružstvo môže priniesť.
Čítať ďalej

Toto nie je úvod do filozofie

Knihu Všetci sa pýtajú prečo sme vybrali do témy O tme aj kvôli jej pochmúrnej estetike a atmosfére. Môže deťom pomôcť uchopiť temné otázky, ktoré ich trápia a rozhovoriť sa o filozofii. Odhaliť krásu a význam tejto knihy sa podujala Mira z blogu O detských knihách.
Čítať ďalej

Mrazivý život bohov

Rodinné roztržky, boje, úskoky a ľsti. To všetko nájdete v širokej spleti medzi postavami severských bohov. Maťo si na recenziu vybral knihu Severské mýty. Hoci ho staroveký bohovia doteraz nezaujímali, v knihe si našiel niečo, čo má rád.
Čítať ďalej

Knihy na týždeň O nočnej oblohe

Hviezdy, galaxie, slnečná sústava, vesmírne cestovanie aj mýtické božstvá. To všetko nájdete v našich knižných odporúčaniach na tému O nočnej oblohe.
Čítať ďalej

Prašina - temné srdce Prahy

Sympatickí hrdinovia zo súčasnej (ale nie tak úplne) Prahy v knihe Prašina, bavili aj nášho ďalšieho mladého recenzenta. Ako sa mu kniha čítala a čo ho na nej prekvapilo nám napísal desaťročný Maťo.
Čítať ďalej

Chcete, aby vaše deti čítali? Čítajte si sami!

Vedeli ste, že čitateľské vzory sú pre deti a mladých čitateľov absolútne kľúčové? To znamená, že ani stovka dobrých kníh nepomôže, ak dieťa okolo seba nevidí dospelých, ktorí sami čítajú pre radosť.
Čítať ďalej

O odvahe, nádeji a čerešni

Kniha Vzdialenosť medzi mnou a čerešnou nie je ľahké čítanie. Skvelé spracovanie náročnej témy vás však chytí za srdce. Ako kniha zapôsobila na našu mladú recenzentku Tamarku si môžete prečítať v pokračovaní série Deti odporúčajú.
Čítať ďalej

Knihy na týždeň O snoch

Nový tématický celok O TME začíname tým najkrajším: snami. Aké knihy sme vybrali do štvrtého týždňa Prečítaného leta? Budú to krásne sny alebo nočné mory? Z každého trochu. Voľba je len na vás.
Čítať ďalej

Mesto pre paničky aj pankáčov

Kniha Město pro každého vyzerá ako keby ste do jednej miestnosti zavreli postaršiu elegantnú dámičku v dostihovom klobúku s nahúleným pubertiakom. Pridajte k nim ešte jedného seriózneho vedca, pretože táto kniha je vlastne klasickým úvodom do urbanizmu.
Čítať ďalej

Objavte čaro audiokníh pre deti

Audioknihy máme ohromne radi. Môžete ich mať poruke kdekoľvek a kedykoľvek a nezaberajú ani kúštiček miesta. A učia deti viac než by ste si možno mysleli! Len si to vyskúšajte, určite nebudete ľutovať.
Čítať ďalej

Neviditeľný atrament pre tajné správy

K Prečítanému letu určite patria aj zábavné pokusy. Šifrované odkazy, mapy, tmavé uličky… poďme sa spolu zahrať na tajných agentov. Alebo pirátov (ak si budete chcieť tajné písmo vyskúšať aj v iných našich tématických týždňoch).
Čítať ďalej